День, коли плакало небо

до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

віртуальна виставка

Фото з сайту chuza_molytva_galinfo.com.ua

18 травня ми згадуємо один з найтяжчих злочинів, скоєних більшовицькою владою, — депортацію в 1944 кримських татар. Згідно з Постановою Верховної Ради України №792-VIII від 12.11.2015 р., депортація кримських татар 1944 року була визнана геноцидом, а 18 травня відзначається в Україні як День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

https://www.istpravda.com.ua/articles/2012/05/17/85887/Інфографіка: tochka.net

Історична довідка про депортацію кримськотатарського народу 1944 року

Депортація кримських татар, розпочата 18 травня 1944 року, — один з найяскравіших прикладів злочинів радянського режиму, вчинених ним під час Другої світової війни. Понад 20 років радянська влада повністю заперечувала злочинний характер своїх дій. У 1967 році Верховна Рада СРСР визнала необґрунтованість тотального звинувачення кримських татар, але на відміну від інших «покараних народів», вони не отримали права повернутися до Криму. Лише 1989 року радянським парламентом депортація була визнана незаконною та злочинною…

Україна ніколи не відмовлялася від визнання актів органів колишнього СРСР щодо відновлення прав депортованих, а з часу проголошення незалежності взяла на себе повну відповідальність за долю всіх своїх громадян, включно з тими, що повертаються на її територію з місць депортації…

18 травня — День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
#книгамандрівка #мультфільми #мандрівка

Злочин, який не можна забути, в книгах

Березовець, Тарас. Анексія: Острів Крим. Хроніки “гібридної війни” [Текст] / Тарас Березовець. — 2-ге вид. — К. : Брайт Стар Паблішинг, 2016. — 391 с. : кольор. фотогр. — Всього екземплярів у відділах : БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 8 (1), БФ 9 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), БФ 20 (1), БФ 23 (1), БФ 24 (1), БФ Зел (1), БФ Ка (1), БФ С (1), БФ Нд (1), БФ Ст (1), юн (1), кх (1)

Анотація: У книзі відомий експерт кримчанин Тарас Березовець аналізує механізми й технології так званої гібридної війни, розв`язаної військами Російської Федерації (“зеленими чоловічками”) на території АР Крим. “Анексія: Острів Крим” містить ексклюзивні свідчення, надані спеціально для цієї книги українськими, російськими та міжнародними політиками, військовими, експертами, журналістами, активістами, які стали очевидцями окупації.

Влащенко, Наташа. Крадіжка, або Біле сонце Криму [Текст] / Наташа Влащенко ; [пер. з рос. В. Бойка ; передм. В. Горбуліна ; фотогр.: С. Лойка, В. Притули, С. Юрченка]. — Х. : Фоліо, 2017. — 397 с. : ілюстр., фотогр. — Всього екземплярів у відділах: БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 19 (1), БФ 23 (1), БФ 24 (1), кх (1)

Анотація: Книга «Крадіжка, або Біле сонце Криму» відомої української журналістки і телеведучої Наташі Влащенко присвячена одній з найтрагічніших подій в історії сучасної України — віроломному захопленню Криму Російською Федерацією. Про те, як це було, розповідають люди, що знаходилися безпосередньо в епіцентрі подій зими-весни 2014 року: О.В. Турчинов, О.Т. Кіхтенко, А.Б. Аваков, С.Т. Полтарак, І.П. Смешко, В.О. Наливайченко, Р.А.Чубаров і багато інших представників влади, а також, звичайно, жителі Криму. Розповідь журналістки супроводжується фотохронікою кримських подій, що допомагає читачеві зримо уявити, як велася підготовка Росією анексії Криму, як на півострові з’явилися «зелені чоловічки», як відбувалося захоплення влади і проводився так званий референдум про приєднання Криму до Росії. У додатку до книги представлений протокол засідання РНБО України, присвячений подіям у Криму, а також нарис директора Національного інституту стратегічних досліджень академіка В.П. Горбуліна «Крим. Війна: передумови російської агресії». Ця книга спонукає до глибокого осмислення кримських подій. Причому питання «що робити?», як пише академік Горбулін, набагато важливіше за питання «хто винен?».

Галичанець, Микола. Наш український Крим: життя українців на півострові : веди краєзнавця / Микола Галичанець. - Тернопіль: Мандрівець, 2007. - 395 с. — Всього екземплярів у відділах: БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 1 (1), БФ 23 (1), БФ 2 ( 1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 8 (1), БФ 9 (1), чз (1), юн (1)

Анотація: Про спонвічне життя українців на півострові майже нічого не написано, або є лише скупі згадки. Це сталося внпслідок фальсифікації історичної правди москвинськими колонізаторами. У цій книзі стисло описано життя української нації на півострові за час його виникнення та аж до нінішнього століття. Автор розповідає про загарбання півострова різними колонізаторами, а також про хоробру та довготривалу боротьбу з ними. Вміщені унікальні матеріали з життя українців на півострові, що їх досі публікували мало або розрізнено.

Громенко, Сергій Вікторович. 250 років фальші: російські міфи історії Криму [Текст] : справжня історія / Сергій Громенко. — Х. : Фоліо, 2019. — 256 с. — (Справжня історія). —Всього екземплярів у відділах : БФ 1 (1), БФ 3 (1), аб (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), БФ 23 (1), кх (1)

Анотація: Анексія Криму, яка викликала найбільшу політичну кризу в Європі з часів Другої світової війни, зумовила й небачений розквіт політичної міфології. 2014 року з безлічі окремих міфів і сфальсифікованих фактів на світ з’явився так званий Міф про «КримНаш», що мав на меті виправдати в очах світу агресивну політику Російської Федерації. Невже Крим — споконвічно російська земля? Чи правда, що кримські татари — геть усі зрадники? Чи дійсно півострів став частиною України незаконно? І чи реально всі кримчани як один проголосували на референдумі за приєднання до Росії? Відповідям на такі запитання й присвячена ця книга. Для політиків, громадських діячів, істориків і журналістів.

Гуменюк, Наталя. Загублений острів [Текст] : Книга репортажів з окупованого Криму / Наталя Гуменюк. — Л. : Видавництво Старого Лева, 2020. — 312 с. : фотогр. — Всього екземплярів у відділах: БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 15 (1), БФ 16 (1), БФ 19 (1), БФ 23 (1), БФ 24 (1), БФ С (1), кх (1), БФ Ст (1), аб (1)

Анотація: Загублений острів — це збірка репортажів з окупованого Криму, куди відома журналістка Наталя Гуменюк їздила упродовж 2014–2019 рр. У книжці — справжні історії і трагедії людей, життя яких кардинально змінилося після 2014 року, бо відтоді хтось із кримчан живе в окупації, а хтось — просто в іншій країні. То ж яка їхня неприхована правда? Підприємці та пенсіонери, кримські татари, студенти й громадські активісти, правозахисники та військові, люди з різними політичними та ідеологічними поглядами відверто розповідають свої історії: одні діляться тихим, глухим болем, інші — просто втомилися мовчати й боятися. Ця книжка є справжнім голосом анексованого Криму, його багатоголоссям, в якому окремі розповіді творять єдину спільну історію, яка ще не завершилася.

Депортація кримських татар//Книга-мандрівка. Україна : від креативної агенції Green Penguin / [авт. текста: П. Логвінова, А. Лук’яненко, Ю. Клебан ; іл. О. Кобілінська та ін.]. — К. : Книголав, 2017. — С. 30 : кольор. ілюстр. — Всього екземплярів у відділах: БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 13 (1).

Анотація: «Книга-мандрівка. Україна» — це 1200 непересічних фактів про Україну та українців. Ми відшукали не лише найдивовижніше, але й найважливіше, що варто знати про Україну: унікальні місця, де слід побувати, культурні здобутки, видатних особистостей та поворотні моменти, що вплинули на хід історії та життя кожного українця. Ця книга створена з відкриттів, і ми сподіваємося, що з нею ви зможете поглянути на Україну по-новому. Це видання — не лише для дорослих, але й для родинного читання з дітьми, для українців і всіх, хто хоче дізнатися більше про нашу країну.

Кульчицький, Станіслав. Кримський вузол [Текст] / Станіслав Кульчицький, Лариса Якубова. — 2-ге вид. — К. : Кліо, 2019. — 496 с. —Всього екземплярів у відділах: БФ 2 (1), кх (1)

Анотація: У книжці висвітлено історичні передумови, економічні підоснови, внутрішні та зовнішні причини формування кримського вузла, а також окреслено можливі сценарії його розв’язання. Показано, що цинізм подій так званої “Кримської весни” спричинив неочікуваний для правлячих кіл Росії ефект. Україна тимчасово втратила Крим, однак Росія назавжди втратила Україну та українців. Розтиражоване російськими мас-медіа гасло “Крим наш!” і події “кримської весни” стали найпотужнішими прискорювачами процесу українського націєтворення, що лежить в основі формування громадянського суспільства та розбудови новітньої України.

Лицарі дикого поля. Плугом і мушкетом: український шлях до Чорного моря / [О. Бачинська [та ін.]; упоряд. К. Галушка]. - Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. - 352 с. : кольор. ілюстр. - (Історія без цензури). - Всього екземплярів у відділах: БФ 20 (1), БФ 23 (1), аб (1), БФ 1 (1). - Крим, див. с. 100–165.

Вперше в дитячій літературі порушено тему депортації кримськотатарського народу

Мензатюк, Зірка. Дике літо в Криму [Текст] : пригодницька повість : [для серед. шк. віку] / Зірка Мензатюк. — Вид. 2-ге. — К. : А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2019. — 192 с. : ілюстр. — Всього екземплярів у відділах : БФ 4 (1), БФ 5 (1), БФ 7 (1), БФ 21 (1), БФ 22 (1)

Анотація: Герої нового твору відомої української письменниці Зірки Мензатюк уже відомі читачам з її повісті «Таємниця козацької шаблі» (цей твір увійшов до шкільної програми за 5-й клас). І ось вони знову вирушають у мандрівку… «Дике літо в Криму» — гостросюжетна повість про літні канікули на кримському узбережжі, про дружбу київської школярки Наталочки з татарськими ровесниками. Оселившись у наметі на дикому березі моря, допитлива п’ятикласниця зіткнеться з несподіваними небезпеками й загадками, втраплятиме у моторошні пастки. Та найбільшою таємницею стане коштовний срібний пояс, схований 1944 року, коли татарів насильно вивозили з рідного Криму. Однак Наталочка та її нові друзі ще не знають, що цю реліквію розшукують не тільки вони…

Народження країни. Від краю до держави: назва, символіка, територія та кордони України / [Галушко [та ін.]; упоряд. К. Галушко]. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2017. — 351 с. : кольор. ілюстр., карти. — (Історія без цензури). — Всього екземплярів у відділах:БФ 9 (1), БФ 15 (1), аб (1). — Крим, див. с.257–278.

Наш Крим [Текст]: неросійські історії українського півострова: [зб. ст.] / упоряд., вступ. сл. С. В. Громенко. — К. : К.І.С., [2016]. — 315 с. : фот. — Всього екземплярів у відділах: аб (1). — Зміст:Кримський ханат і його сусіди XV ст. — 1783 р.. — С. 11–62;Громенко, Сергій. Як козаки з кримськими татарами від турків Крим боронили / С. Громенко. — С. 11–16;Грибовський, Владислав. Ханська Україна / В. Грибовський. — С. 16–21;Грибовський, Владислав. Запорожці та завоювання Криму Російською імперією / В. Грибовський. — С. 21–26;
Джувага, Вадим. Одна з перших депортацій імперії. Як кримськими греками заселили Дике Поле / В. Джувага. — С. 26–36;Короленко, Богдан. “Принуждение к союзу”: як Крим став “ісконо руськім” / Б. Короленко. — С. 36–44;Цалик, Станіслав. “Решилися Мы взять под державу Нашу полуостров Крымский” / С. Цалик. — С. 44–50;Короленко, Богдан. Шагін-Гірей. Сокіл, впольований двоголовим орлом / Б. Короленко. — С. 50–62;В тіні двоголового орла 1783–1917 рр.. — С. 63–100
Цалик, Станіслав. Росії заборонили мати флот на Чорному морі / С. Цалик. — С. 63–69;Пилявець, Ростислав. Севастополь — місто української слави. Про українців у Кримській війні / Р. Пилявець. — С. 69–83;Кл.слова: кримська війна;Бекірова, Гульнара. Левко Симиренко: “У Криму я ніби зайшов свою другу батьківщину” / Г. Бекірова. — С. 83–87;Бекірова, Гульнара. “Великий вчитель” Ісмаїл Гаспринський / Г. Бекірова. — С. 87–93;Цалик, Станіслав. Дерев’яний паркан відділяв чоловічий пляж від жіночого / С. Цалик. — С. 93–100;У вихорі революції 1917–1920 рр.. — С. 101–162;Громенко, Сергій. Ant Etkenmen (Я поклявся): Номан Челебіджіхан / С. Громенко. — С. 101–112;
Бекірова, Гульнара. Джафер Сейдамет / Г. Бекірова. — С. 112–117;
Тинченко, Ярослав. Український флот і кримське питання у 1917–1918 роках / Я. Тинченко. — С. 117–125;Ісаюк, Олеся. Операція “Флот для України” / О. Ісаюк. — С. 125–131;
Іванець, Андрій. Українсько-кримськотатарський союз революційного часу / А. Іванець. — С. 131–152;
Іванець, Андрій. Проти “Єдиної і Неділимої”. Українське підпілля в армії Врангеля / А. Іванець. — С. 152–162;
Міжвоєнне двадцятиліття 1921–1941 рр.. — С. 163–186;
Бекірова, Гульнара. “…Населення, особливо сільське і головним чином татарське, відчуває сильну нестачу і майже приречене на голодну смерть” / Г. Бекірова. — С. 163–168;
Бекірова, Гульнара. Кримська АРСР / Г. Бекірова. — С. 168–176;
Бекірова, Гульнара. Велі Ібраїмов / Г. Бекірова. — С. 176–181;
Бекірова, Гульнара. Розстріл 17 квітня 1938 року / Г. Бекірова. — С. 181–186;Кривава земля, спустошена земля 1941–1954 рр.. — С. 187–246;к, Ярослав. Тризуб над півостровом: ОУН у Криму / Я. Антонюк, С. Громенко. — С. 187–201;Бекірова, Гульнара. “Изгнали всех бессудно и бесправно…” / Г. Бекірова. — С. 201–211; Громенко, Сергій. Кримські татари — ціна війни, ціна миру / С. Громенко. — С. 211–219;Трегубов, Віктор. Про малі народи замовте слово / В. Трегубов. — С. 219–225;Громенко, Сергій. Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив давні етноси Криму / С. Громенко. — С. 225–233;Бекірова, Гульнара. Якщо не буде Чорного моря, не буде Криму, чи не буде Ай-Петрі, для чого мені тоді жити? / Г. Бекірова. — С. 233–238;Кіпіані, Вахтанг. Цікаві книжки. Российская Федерация против Мустафы Джемилева. Омский процесс / В. Кіпіані. — С. 238–246;За київським часом 1954–1991 рр.. — С. 247–300;Вольвач, Петро. Чи став би Крим орденом на грудях планети, якби не українські мозолі? / П. Вольвач. — С. 247–265;Громенко, Сергій. Кримський якір: Що стояло за передачею півострова у 1954 році / С. Громенко. — С. 265–273;Бекірова, Гульнара. Петро Григоренко / Г. Бекірова. — С. 273–283;Бекірова, Гульнара. Живий смолоскип над Кримом / Г. Бекірова. — С. 283–287;Любовець, Олена. Фантомні болі імперії. Чи могла Україна втратити Крим у 1990-х? / О. Любовець. — С. 287–297;Бекірова, Гульнара. II Курултай кримськотатарського народу / Г. Бекірова. — С. 297–300.

Сергійчук, Володимир. Український Крим / Володимир Сергійчук; ред. М. Шевченко. - К. : Українська Видавнича Спілка, 2001. - 304 с. - Всього екземплярів у відділах: кх (1)

Анотація: У книзі із залучення великого документального матеріалу розповідається про спільну історичну долю Криму й України. Зосереджене, звертається увага на українську більшу півострову в період Кримського ханства, при включенні Криму до українського народногосподарського вже з кінця XVIII ст. Детально аналізується перебіг поділу, пов'язаного з процесом об'єднання Криму з Україною в 1918 р. і передання півострова УРСР в 1954 році.

У кігтях двоглавих орлів. Творення модерної нації [Текст]: Україна під скіпетрамами Романових і Габсбургів / [А. Галушка [та ін.]. — Х. : Клуб сімейного дозвілля, 2016. — 352 с. : кольор. ілюстр. — (Історія без цензури). — всього 3: БФ 3 (1), БФ 23 (1), аб (1). — Кримська війна, див. с.119–150

Анотація: Сьогодні, коли відбуваються потужні зрушення в суспільному сприйнятті минулого, відновлюється інтерес до історії України. Читач може познайомитися з думкою провідних вітчизняних істориків, результатами останніх наукових досліджень та відкриттів. При цьому автори не виконують ідеологічне замовлення, їхні оцінки часом не збігаються, що дозволяє кожному з нас самому виступити суддею в цих суперечках. До вашої уваги видання, яке познайомить вас з результатами останніх історичних досліджень вітчизняних істориків. Дослідження охоплює добу Наддніпрянської України, період становлення та діяльності Кирило-Мефодієвського братства. Видання ґрунтовно висвітлює події Польських повстань 1830–1831 та 1863 років, а також період “Зникнення” і “відродження української самоідентифікації.

Всі представлені видання, наявні у фонді Центральної бібліотеки імені Лесі Українки та бібліотеках-філіях Херсонської ЦБС.

Про депортацію кримських татар на сторінках періодики

Баркар, Сергій. Заручники радянської влади [Текст] : до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу / С. Баркар // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2019. — N 19/20. — С. 1,3.

Бескид, Олекса. Депортація кримських татар = геноцид [Текст] : 18 травня 1944 року радянська влада провела масове примусове виселення з Криму представників корінного народу й нині окупованої Росією території України / О. Бескид // Урядовий кур’єр : газета центральних органів виконавчої влади. — 2020. — N 90(15 трав.). — С. 2.

Бикова, Тетяна. День, коли плакало небо [Текст] / Т. Бикова // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2018. — N 20(18 трав.). — С. 1,7.

Бикова, Тетяна. Перша хвиля еміграції кримських татар [Текст] / Т. Бикова // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2018. — N 22(1 черв.). — С. 6 ; № 23(8 черв.). — С. 7. — Бібліогр. наприкінці ст.

Бикова, Тетяна. Друга хвиля еміграції [Текст] / Т. Бикова // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2018. — N 25(22 черв.). — С. 6. — Бібліогр. наприкінці ст.

Бикова, Тетяна. Крах Кримської радянської республіки [Текст] / Т. Бикова // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 23(4 груд.). — С. 8 ; № 24(18 груд.). — С. 8. — Бібліогр. наприкінці ст.

Бикова, Тетяна. Остання хвиля детатаризації Криму [Текст] / Т. Бикова // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2018. — N 30(27 лип.). — С. 6. — Бібліогр. наприкінці ст.

Боженко, Людмила. Що залишимо нашим нащадкам? [Текст] : стан культурної спадщини окупованого півострова невідкладно потребує формування державної політики України, направленої на її захист / Л. Боженко // Урядовий кур’єр : газета центральних органів виконавчої влади. — 2020. — N 217(7 листоп.). — С. 4.

Верховський, Валерій. Зручна справедливість [Текст] / В. Верховський // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2018. — N 16(20 квіт.). — С. 1.

Вольвач, Петро. Кремлівські архітектори “исконно русского” Криму [Текст] : [кримська історія: етнічна ротація, переселення, депортація кримських татар] / П. Вольвач // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2017. — N 28(14 лип.). — С. 4 : фотогр. — Продовж. Поч.: 2017. — № 27.

Гулак, Карпо. Ешелони смерті [Текст] / К. Гулак // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 10(22 трав.). — С. 7.

Конашевич, Сергій. Український голос Криму [Текст] : друга половина ХІХ — початок ХХ ст. / С. Конашевич // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 20(23 жовт.). — С. 6–7.

Конашевич, Сергій. Український голос Криму [Текст] : Севастополь 1917–1920 р. / С. Конашевич // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 21(6 листоп.). — С. 6–7 ; № 22(20 листоп.). — С. 6–7.

Конашевич, Сергій. Український голос Криму [Текст] : Керч, Сімферополь, Феодосія, Ялта 1917–1920 рр. / С. Конашевич // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 23(4 груд.). — С. 6–7 ; № 24(18 груд.). — С. 6–7.

Крим — постійна боротьба за право бути вільними [Текст] // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 10(22 трав.). — С. 2.

Кримський, Іван. Кримська декларація та декларація Уеллса [Текст] : паралелі минулого та сьогодення / І. Кримський // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 22(20 листоп.). — С. 1,3.

Кульчицький, Станіслав. Боротьба кримських татар за повернення на Батьківщину (1956–1989 рр.) [Текст] / С. Кульчицький // Український історичний журнал. — 2018. — N 2. — С. 75–109. — Бібліогр. в підрядк. прим.

Марченко, Наталья. “Хайтарма” получила две премии в Италии [Текст] : [первый худож. фильм о депортации крымскотатарского народа в период Второй мировой войны — призер междунар. кинофестиваля “Кимера”] / Н. Марченко // День. — 2014. — N 109(18 июнь). — С. 11 : фот.

Рамазанов, Шевкет. Ешелони ішли на схід… [Текст] / Ш. Рамазанов // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2019. — N 19/20. — С. 6–7 ; № 21/22. — С. 6–7.

Соколовська, Маргарита. Злочин, який не можна забути [Текст] : 18 травня відзначають 76-ту річницю депортації кримськотатарського народу / М. Соколовська // Голос України : газета Верховної Ради України. — 2020. — N 80(14 трав.). — С. 6.

Солончак, Віталій. Незаконні дії гостей із-зі кордону [Текст] / В. Солончак // Кримська світлиця : загальнодержавна українська газета. — 2020. — N 24(18 груд.). — С. 4–5.

Сюндюков, Ігор. «Боротися за свободу до перемоги…» [Текст] : 75 років тому сталінський режим здійснив депортацію кримських татар, яка має бути кваліфікована як геноцид / І. Сюндюков // День : ежедневная всеукраинская газета. — 2019. — N 84/85(17–18 трав.)— С. 15.

Тримбач, Сергій. Ніхто з нас не знає, на що він здатен задля порятунку інших людей… [Текст] : [культура: про укр. фільм “Чужа молитва” А. Сеїтаблаєва] / С. Тримбач // День : ежедневная всеукраинская газета. — 2017. — N 82(18 трав.). — С. 6 : фотогр.

Фионик, Дмитрий. Помнить о главном [Текст] : [депортация крымских татар] / Д. Фионик // Фокус : Еженедельник. — 2016. — N 20(20 мая). — С. 1 : фот.

Чадюк, Марія. Увага “від нас” [Текст] : вперше в дитячій літературі порушено тему депортації кримськотатарського народу / М. Чадюк // День : ежедневная всеукраинская газета. — 2018. — N 86/87(18–19 трав. — С. 31.

Перелік корисних тематичних посилань:

Бекирова Г. Изгнали всех бессудно и бесправно[Електронний ресурс]//Форум націй: [сайт газ. Конгресу нац. громад України]. — Текст. дані. — Режим доступу:http://www.forumn.kiev.ua/2011-108-05/108-10.html(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Бекірова Г. Питання депортації татар з Криму залишається дискусійним //[Електронний ресурс]//ZAXID.NET: [сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу:http://zaxid.net/news/showNews.do?gulnara_bekirova_pitannya_deportatsiyi_tatar_z_krimu_zalishayetsya_diskusiynim&objectId=1122777(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Бекірова Г. Сторінки кримської історії. «Спецпереселенці не мають права…»[Електронний ресурс]//Крим.Реалії: [сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу: http://ua.krymr.com/content/article/26780808.html(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Головченко В. Депортація кримськотатарського народу 1944 р. — прояв злочинної сутності національної політики сталінізму //[Електронний ресурс]//УІНП: [офіц. веб-сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/publication/deportatsiya-krimskotatarskogo-narodu-1944-r-proyav-zlochinnoi-sutnosti-natsionalnoi-pol(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Громенко С. Вітчим народів. Навіщо Сталін виселив давні етноси Криму[Електронний ресурс]//ZN.UA: [сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу:http://gazeta.dt.ua/history/vitchim-narodiv-navischo-stalin-viseliv-davni-etnosi-krimu-_.html(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Два береги одного Степу. Про дружбу козаків і татар[Електронний ресурс]//Історична правда:[сайт проекту]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2011/03/15/31684/ (дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Документи щодо депортації з Криму представників кримськотатарського та інших народів у 1944 р. [Електронний ресурс]//УІНП: [офіц. веб-сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу: http://www.memory.gov.ua/publication/dokumenti-shchodo-deportatsii-z-krimu-predstavnikiv-krimskotatarskogo-ta-inshikh-narodiv(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Зайцев Ю. Друга світова і «остаточне вирішення кримськотатарського питання»[Електронний ресурс]//”Україна Incognita”: [сайт всеукр. газ. “День”] . — Текст. дані. — Режим доступу: http://incognita.day.kiev.ua/druga-svitova-i-ostatochne-virishennya-krimskotatarskogo-pitannya.html(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Зайцев Ю. У депортації. Боротьба за відновлення прав[Електронний ресурс]//”Україна Incognita”: [сайт всеукр. газ. “День”]. — Текст. дані. — Режим доступу: http://incognita.day.kiev.ua/u-deportacziyi-borotba-za-vidnovlennya-prav.html(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Зневажений герой. Про легендарного пілота Амет-хана Султана[Електронний ресурс]//Історична правда:[сайт проекту]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/digest/2010/10/27/1404/(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Інформаційні матеріали про депортацію кримськотатарського народу 1944 року[Електронний ресурс]//УІНП:[офіц. веб-сайт]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://uinp.gov.ua/public/informaciyni-materialy/zhurnalistam/informaciyni-materialy-pro-deportaciyu-krymskotatarskogo-narodu-1944-roku(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Кіпіані В. Киримли — це татари з Криму[Електронний ресурс]//Історична правда:[сайт поректу]. — Текст. дані. — Режим доступу:http://www.istpravda.com.ua/columns/2011/05/17/ 38808/(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Валерій Кравченко. Анексія 1783 року. Як Російська імперія захопила Крим[Електронний ресурс]//Історична правда: [сайт проекту]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2014/02/27/141669/(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

Постанова про депортацію і перетворення Криму на область РФСР[Електронний ресурс]//Історична правда:[сайт проекту]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/articles/2012/05/17/85887(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана

“Русский Крым”? Національний склад регіону в 1897–2001 рр.[Електронний ресурс]//Історична правда: [сайт проекту]. — Текст. дані. — Режимдоступу: https://www.istpravda.com.ua/blogs/2011/11/20/62567(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана.

Семена М. Депортація: другий акт трагедії[Електронний ресурс]//”Україна Incognita”: [сайт всеукр. газ. “День”]. — Текст. дані. — Режим доступу:http://incognita.day.kiev.ua/deportacziya-drugij-akt-tragediyi.html(дата звернення: 12.05.2021). -Назва з екрана

Унікальні фото депортованих кримських татар[Електронний ресурс]//Історична правда: [сайт проекту]. — Текст. дані. — Режим доступу: https://www.istpravda.com.ua/artefacts/2014/05/16/142923/2019(дата звернення: 12.05.2021). — Назва з екрана.

Кримські татари в місцях спецпоселень депортації в 1944 році

Похорони, м. Красновишерськ, 1944 р.
Юсуф Кадиров, Карадарьїнський район, Узбекистан, радгосп “Путь Ленина”, 1945 р.
Бабуся Ісмі, мати 9 дітей, м. Красновишерськ, 1946 р.
Робітники на лісосплаві біля річки Язва, Урал, 1948 р.
Депортовані Криму — жителі сіл Отузи та Шелен, м. Красновишерськ, Молотовська область, 1948 р.
Катакі (Сеферова) Гульсум та її діти, Урал, Лісоповал, 1949 р.
Красновишерськ, Молотовська область, 1950 р.
Аблякімов Абляз (із с. Отуз, Криська АРСР) 1-й зліва, м. Красновишерськ, 1950 р.
Бригада на лісоповалі, Марийська АРСР, 1950 р.
Мабубе Абібе кизи із с. Отузи (1-й ряд 1-ша (справа), Уркіє Асіє кизи (із с. Отузи) (3-я), Лісобіржа, м. Красновишерськ, Молотовська область, 1952 р.
Уркіє Асіє кизи із с. Отузи (1-ша справа), Мустафа із с. Шелен (4-й), Мабубе Абібе кизи (5-та), Лісобіржа, м. Красновишерськ, Молотовська область, 1952 р.
Кримськотатарскі дівчата, Привіт з Волги, 1953 р.
1953 р.
На заводі біля верстата, пристань Орєхов Яр, Марійська АРСР, 1954 р.
Ми працювали на баржі, пристань Орєхов Яр, Марійська АРСР, 1954 р.
Аблякімова Фатьме на будівництві (праворуч), народилась в с. Отузи Крим, АРСР, 1954 р.
В Середній Азії на збиранні хлопка, зліва: Аблязов Мустафа (фотограф), Аблякім Ібраімов (із с. Кьоз), Феріт Абдуллаєв, Мемет Емчієв (із с. Таракташ)
Менмурзаєв Ділявер.
Кабіре Аметова.
Смаіл Зевадінов (Шміт) анаси.
Емінешерфе.

Фото надані Едіє Муслімовою, директором видавничого дому “Тезис”(м. Сімферополь, АР Крим).

Велика кількість історій про життя, побут, культуру, традиції протягом останніх років з’явилася у музичній індустрії, книговидавництві та кінематографі. Зокрема, у них йдеться про депортацію кримськотатарського народу у 1944 році. Тематичні пісні можемо почути не лише у виконанні знаменитих артистів, а й небайдужих громадян України. Книги також видають ті, хто пам’ятає історію рідного краю. А режисерами фільмів стають самі ж кримські татари. Все це для того, щоб не забувати про трагедію, яку досі пам’ятають нащадки депортованого народу.

Чужа молитва. Трейлер
Фильм Хайтарма (трейлер)
Додому — офіційний трейлер
Jamala — 1944 (Ukraine) at the Grand Final of the 2016 Eurovision Song Contest
KOZAK SYSTEM ft Elvira Sarykhalil — Битим Склом / Bytym Sklom

укладач: відділ інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування Центральної бібліотеки імені Лесі Українки, м. Херсон, Україна

2021 р.

--

--

Бібліографічний відділ Херсонської ЦБС

Інтерактивні проекти бібліографічного відділу Херсонської централізованої бібліотечної системи