Час плине, а пам’ять залишається…»

до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні

віртуальна виставка

20 лютого в Україні щорічно відзначають День Героїв Небесної Сотні.

Цього дня ми вшановуємо пам’ять тих громадян, завдяки яким було змінено перебіг історії нашої держави під час подій Революції Гідності, тих, хто ціною власного життя захищав ідеали демократії, відстоював права та свободи людини, європейське майбутнє України.

Гідність, свобода, відвага, єдність, честь — стали одними з головних об’єднавчих цінностей Революції Гідності.

…Революція Гідності стала наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір.

«Небесною Сотнею» називають загиблих учасників Революції Гідності.

Герої Небесної Сотні — уособлення людської, громадянської та національної відваги й самовідданості.

Героями Небесної Сотні стали люди, різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери.

Найстаршому — Іванові Наконечному — виповнилося 82 роки, а наймолодшому — Назарієві Войтовичу — лише 17.

Євромайдан увійшов в історію України як символ і взірець жертовності, патріотизму та героїзму.

Саме на 20 лютого припадає пік розстрілів Героїв Небесної Сотні у центрі Києва.

У світі Україну почали сприймати як державу з власною самобутністю, історією та гідністю, і, головне, державу, яка здатна захистити суверенітет.

За матеріаламиУкраїнського інституту національної пам’яті

Про Героїв Небесної Сотні та Революцію Гідності в книгах:

2014. Хроника года. Блоги. Колонки. Дневники [Текст] / [Ю. Винничук [и др.] ; послесл. А. В. Красовицкого ; худож. оформ. Л. П. Вировец]. — Х. : Фолио, 2015. — 432 с. : ил. — Всього екземплярів у відділах : БФ 13 (1)

Анотація: Для истории Украины 2014 год теперь навсегда будет связан со словом “война”. Даже при разгуле самой буйной фантазии писателей-фантастов никто не мог предположить, что война между Украиной и Россией станет реальностью. Но так случилось. Сначала был Майдан, который ускорил то, что готовилось в качестве обязательного сценария в ответ на несмелые попытки евроинтеграции, затем — оккупация Крыма российскими войсками, а потом произошло самое страшное — война, которую мы называем АТО… Однако наряду с трагическими событиями на Востоке Украина жила и обычной жизнью. И все происходящее отражалось в текстах, собранных в этой книге. Их авторы живут в разных городах, в разных частях страны: Андрей Курков — в Киеве, Юрий Винничук — во Львове, Сергей Жадан — в Харькове, Елена Стяжкина — в Донецке. Эти писатели представлены совими реальными дневниковыми записями того времени и колонками в ряде украинских и зарубежных изданий

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/186

Євромайдан: хроніка відчуттів / Т. Прохасько [та ін.]. — Брустурів : Discursus, 2014. — 156 с. — Всього екземплярів у відділах: кх(1)

Анотація: Подія Євромайдану й окремі дії в період його тривання матимуть повно інтерпретацій із поглядів історичного, суспільного, культурного… Уже зараз звучить чимало думок й оцінок. Але на все свій час. Тарас Прохасько, Іван Ципердюк, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук як літописці Євромайдану не фіксують події, а реагують на них так, як може відгукуватися кожен українець. І роблять це вони у власній письменницькій манері.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/145

Базів, Василь Андрійович. Армагєддон на Майдані : роман-реквієм / Василь Базів ; [ред. Л. Максименко]. — [б. м.] : Український пріоритет, 2014. — 160 с. —Всього екземплярів у відділах:аб(1), БФ 6(1)

Анотація: Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та всепоглинальне за своїм гостросюжетним магнетизмом Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану на самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни — у супрязі з усім прогресивним світом — древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.

https://www.thinglink.com/scene/822821825548386305

Вісник Таврійської фундації [Текст] : (Осередку вивчення укр. діаспори) / М-во освіти і науки України, Херсон. держ. ун-т. Міжкаф. наук. лаб. “Українська література в англомовному світі”, Таврійська фундація; редкол.: І. Немченко [та ін.]. — К. ; Херсон : Просвіта.-

Вип. 10 : 120 років від дня народження Василя Вишиваного. — 2015. — 244 с. : портр. — Зміст: Кулик, Валерій. Майдан. Війна. Болючі думи : вінок сонетів / В. Кулик. — С. 161. —Всього екземплярів у відділах: БФ 14 (1)

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/158

Вітер, Михайло. Літопис Революції Гідності / Михайло Вітер. — Л. : Піраміда, 2017. — 280 с. : фотогр., кольор. фотогр. —Всього екземплярів у відділах:БФ 6(1), БФ 13(1), кх(1)

Анотація: Євромайдан уже стає історією, відходить на другий план на тлі російської військової агресії. Так вже було з багатьма визначними сторінками історії України. Тому дуже важливо зберегти і передати нащадкам правду про події, настрої, трагедії і перемоги того часу.

Герасименко, Олена. Майдан після Майдану [Текст] / Олена Герасименко. — К. : ВІПОЛ, 2016. — 136 с. : кольор. фотогр. —Всього екземплярів у відділах : БФ 6 (1), чз (1)

Анотація: Написати цю книгу мене надихнуло сором’язливе замовчування подій на Майдані Незалежності після Революції Гідності. Тим більш, що все частіше можна почути, що Революція ще не закінчилася, вона продовжується. Для багатьох учасників тих подій ще тоді, в лютому 2014 року, було це зрозуміло. Але довелося вибирати: або воювати, або тиснути на владу. Частина активістів залишилася на Майдані. Не всі їх розуміли, багато образливих слів доводилося вислуховувати. Ціле спекотне літо майданівці намагалися контролювати владу, підштовхувати її до реальних дій та проведення реформ.

Однак встояти проти “системи” Майдан не зміг. Тому Революцію ще не закінчено і ми повинні завершити розпочату справу.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/152

Капранови (брати). Майдан. Таємні файли [Текст] / Брати Капранови. — К. : Нора-Друк, 2017. — 320 с. — Всього екземплярів у відділах: аб (1).

Анотація: Настав час дізнатися правду про Майдан. У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків? Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/133

Кирпа, Галина. Мій тато став зіркою [Текст] / Галина Кирпа ; іл. О. Була. — Л. : Видавництво Старого Лева, 2015. — 36 с. : кольор. ілюстр. — Всього екземплярів у відділах : БФ 4 (1), БФ 5 (1), БФ 7 (1), БФ 10 (1), БФ 12 (1), БФ 17 (1), БФ 21 (1), БФ 22 (1), кх (1)

Анотація: «Мій тато став зіркою» — зворушлива оповідь маленької дівчинки, тато якої загинув на Майдані. Дівчинки, якій важко змиритися з тим, що тато вже не пригорне її міцно-міцно, не малюватиме з нею пастельками тополю аж до неба, не побачить її маленької сестрички. Героїня книжки роздумує про зовсім не дитячі теми: смерть, барикади, гради та біженців. Але полеглий за правду тато світить їй із неба яскравою зіркою…

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/121

Кокотюха, Андрій Анатолійович. Вогняна зима : роман / Андрій Кокотюха. — Х. : Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2015. — 350 с. — Всього екземплярів у відділах:аб(1), БФ 1(1), БФ 2(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 9(1), БФ 13(1), БФ 15(1), БФ 16(1), юн(1), кх(1)

Анотація: Ще вчора кожен громадянин України мав своє життя. У якому, здавалося, не було місця для подвигу. Але прийшла вогняна зима 2012–2014-го, і тисячі українців опинилися у вирі Революції Гідності — та по різні боки барикад. Успішний бізнесмен Стогов стає активістом Автомайдану. Продавщиця з косметичного магазину Алла тепер волонтерка. Студент на прізвисько Птаха виходить із віртуального світу і робить “коктейлі Молотова”. Тітушка Сірий не має переконань, аби платили. А Олег, боєць “Беркуту”, готовий карати “майданутих” навіть задарма… Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо — і затамовуємо подих. Бо тут усе справжнє — і життя, і кохання, і ненависть. І смерть. А ще — відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре…

chytatsky.blogspot.com/2017/01/blog-post_15.html garikpetrushok

Кокотюха, Андрій.Покоління сміливих. Україна: 25 років незалежності / Андрій Кокотюха. — Х. : Vivat, 2016. — 400 с. : кольор. ілюстр., кольор. фотогр. —Всього екземплярів у відділах:БФ 13(1), БФ 1(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 9(1), кх(1)

Анотація: Чверть століття тому Україна здобула незалежність, омріяну й вистраждану. Автор пропонує читачам згадати, як це було, поміркувати над сьогоднішнім днем і замислитися над своїм майбутнім. Нам є чим пишатися, про що свідчать коментарі від видатних українців. Ця книжка розгортає велике полотно долі держави, вигаптуване водночас гордістю за здобуті досягнення й перемогти і болем за помилки та поразки… Гортаючи сторінки, розумієш: не можна лишатися осторонь, бо найголовніша перемога чекає на нас попереду. У нас усе буде гаразд!

Курков, Андрій. Щоденник майдану та війни [Текст] / Андрій Курков ; [пер. з рос. В. С. Бойка]. — Х. : Фоліо, 2018. — 333 с. — Всього екземплярів у відділах: БФ 1 (1), аб (1), кх (1)

Анотація: «Щоденник Майдану та Війни» — це перевидання книги «Щоденник Майдану», що 2015 року вийшла у видавництві «Фоліо». Це не агітаційний текст, не роман на тлі революції — це особистий щоденник письменника, фіксоване відображення життя у Києві та країні — до листопада 2014 року, включаючи окупацію Криму, і далі — початок і розвиток Євромайдану, наступних подій. Нині ж він доповнений записами автора про перипетії на сході України, роздумами про війну, про те, як і чим, за його баченням, живе окупований Донбас чотири останні роки… «Щоденник Майдану» був перекладений і опублікований багатьма мовами — англійською, німецькою, французькою, японською та іншими. І ось у видавництві «Фоліо» вийшла його україномовна розширена версія.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/104

Майдан гідності [Текст] / упоряд. Сергій Козак. — К. : Літературна Україна, 2014. — 204 с. — (Бібліотека газети “Літературна Україна”. № 9–2014). —Всього екземплярів у відділах: БФ 11 (1), БФ 23 (1)

Анотація: Пропонований читачеві збірник матеріалів присвячено одній із найбільш знакових подій в історії української державності — Євромайдану. Розпочавшись як громадянський рух за європейське майбутнє України, що опинилося під загрозою внаслідок незаконних дій урядовців, Євромайдан переріс у масштабну національну Революцію Гідності. Символом самовідданості для всіх українців стали герої “Небесної сотні” — найкращі сини і доньки України, які поклали своє життя у боротьбі за самовизначення нації. Протягом трьох місяців увага вітчизняних та світових засобів масової інформації була прикута до Євромайдану. Українські письменники, науковці, публіцисти, дипломати активно осмислювали революційні події, давали їм моральну та духовну оцінку, розмірковували про значення суспільних змін для культури і націотворення. Збірник містить список героїв, полеглих за Україну, а також звернення інтелігенції, матеріали з хронології Євромайдану, аналітичні статті, відгуки на знакові події листопаду 2013 — лютого 2014 років, а також до теми російської агресії в Криму.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/105

Майдан від першої особи. Регіональний вимір [Текст] / Укр. ін-т нац. пам’яті. — К. : К.І.С., 2017 — .
Вип. 3 : [у 2-х ч.], Ч. 1 : Автономна Республіка Крим — Луганська область / [уклад. О. Білобровець [та ін.] ; відп. ред. Т. Привалко]. — 2017. — 416 с. : портр., фотогр. — Бібліогр.: с. 409–415. —Всього екземплярів у відділах: БФ 7(1)

Анотація: У збірнику подані фрагменти спогадів учасників та очевидців протестних акцій в регіонах, що відбувалися під час Революції Гідності. Інтерв’ю зібрані регіональними робочими групами у рамках проекту Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія». Фрагменти спогадів доповнені джерелами документального характеру, дописами із соціальних мереж, світлинами, агітаційними матеріалами. Метою видання є спроба реконструкції подій місцевих майданів, включення спогадів про них до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Видання покликане сприяти збереженню пам’яті про Майдан та його учасників.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/106

Майдан від першої особи. Регіональний вимір [Текст] / Укр. ін-т нац. пам’яті. — К. : К.І.С., 2018 — .
Вип. 3 : [у 2-х ч.], Ч. 2 : Львівська — Чернігівська області / [уклад. Г. Боднар [та ін.] ; відп. ред. Т. Привалко]. — 2018. — 432 с. : портр., фотогр. — Бібліогр.: с. 425–431. —Всього екземплярів у відділах: БФ 7 (1) . — Зміст: Херсонська область (Україна)історія — Південна Україна

Анотація: Книга є складовою серії збірників «Майдан від першої особи», що видається Україн­ським інститутом національної пам’яті в рамках проекту «Майдан: усна історія». У 2017 році вийшла перша частина третього випуску, в якій містяться розділи від Автономної Республіки Крим до Луганської області. В цій другій частині представлені розділи про решту областей. У виданні подані фрагменти спогадів учасників та очевидців протестних акцій в регіонах, що відбувалися під час Революції Гідності. Інтерв’ю зібрані регіональними ро­бочими групами, до яких увійшли історики, музейники, архівісти, журналісти, громад­ські активісти. Фрагменти спогадів доповнені джерелами документального характеру, дописами із соціальних мереж, світлинами, агітаційними матеріалами. Метою видання є спроба реконструкції подій місцевих майданів, включення спогадів про них до за­гальнонаціонального наративу Революції Гідності. Видання покликане сприяти збере­женню пам’яті про Майдан та його учасників.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/37

Майдан. Погляд зсередини : спогади “Львівської брами”- захисників першої барикади, що під мостом на вулиці Інститутській / [авт.-упоряд. О. Трайдакало]. — К. : Book Express ; К. : Мельник М.Ю., [2018]. — 320 с. : фотогр. — Всього екземплярів у відділах:БФ 23(1), БФ 24(1), кх(1)

Анотація: На перший погляд, це історія про простих людей — справжніх, щирих, добрих і небайдужих. Проте їм судилося стати насправді незвичайними, видатними людьми. У подіях Революції гідності на київському Майдані їм довелось поєднати доброту і терпимість із праведною люттю задля порятунку всієї України. Без перебільшення, самовідданість і щоденна робота цих людей із легендарної «Львівської брами» зробили можливими тектонічні зміни в українському суспільстві. У цій книзі на 100% справжні автентичні емоції і почуття: терпимість до опонента, яка увінчується порозумінням; справжнє братерство людей, об’єднаних спільною метою і великою національною родиною (це у часи, коли навіть сусіди можуть ворожо ставитись одне до одного); відчайдушна стійкість мирного протесту; криваве протистояння з ворогом, який перетнув межу людяності; невимовна гіркота втрати людей, які стали за нетривалий час найдорожчими, рідними людьми, оскільки народились як справжні Українці. Ця історія не про жорстокість протистояння з ворогом. Вона про справжні чесноти найкращих людей, які живуть поміж нас. І вона насправді захоплює.

https://medium.com/r/?url=https%3A%2F%2Fmaidanmuseum.org%2Fuk%2Fnode%2F200%2Ffullview%2F99

Майдан. Пряма мова / [Нац. мемор. комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнографії ім. М.Т. Рильського НАН України] ; розшифр., упоряд., прим. Олени Чебанюк, Оксани Ковальової. — К. : Національний музей Революції Гідності. — 2019. — (Усна історія Майдану). — Кн. 1 / [вступ. сл. І. Пошивайло]. — 2019. — 448 с. : фотогр.). — Прим.: с. 439–441. —Всього екземплярів у відділах:чз(1)

Анотация: 35 інтерв’ю, записаних з учасниками та свідками подій Революції Гідності в Україні, складають першу книжку видавничої серії усних історій «Майдан. Пряма мова», започаткованої Національним музеєм Революції Гідності. Упродовж 2014–2019 року науковці зібрали понад 200 інтерв’ю, і сьогодні робота зі збору свідчень триває. Євромайдан — драматичний період новітньої історії України постає перед нами у спогадах, враженнях, роздумах учасників тими епізодами пережитого, які вони особисто вважають важливими, які їх найбільше вразили та запам’яталися. Згідно із засадами усної історії як наукового методу інтерв’ю наведено зі збереженням мовних і стилістичних особливостей оповідей та з мінімальними правками, потрібними для полегшення прочитання.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/98
https://chytomo.com/prezentuiut-druhe-vydannia-pro-majdan-z-28-interv-iu-ochevydtsiv/

Майдан. Пряма мова / [Нац. мемор. комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, Ін-т мистецтвознавства, фольклористики та етнографії ім. М.Т. Рильського НАН України] ; запис інтерв’ю, упоряд., прим. Олени Чебанюк. — К. : Національний музей Революції Гідності. — 2019. — (Усна історія Майдану). — Кн. 2 / [розшифр.: О. Ю. Чебанюк, О. Ю. Ковальової]. — 2019. — 448 с. : фотогр.). — Прим.: с. 443–445. — Всього екземплярів у відділах:чз(1)

Анотація: Збірник “Майдан. Пряма мова. Книга 2” складають усні свідчення, записані Чебанюк О.Ю. методом неструктурованого інтерв’ю від учасників і свідків Революції Гідності. Публікуються розповіді представників різних релігійних конфесій, медиків, майданівських сотень, політичних і громадських об’єднань, митців, активістів, волонтерів і свідків протестних акцій листопада 2013 — лютого 2014 рр. Представлені у збірнику усні спогади, здійснені на засадах усної історії, є важливим елементом збереження пам’яті про протестні події в новітній історії України, а також джерелом для наукових досліджень у царині культурної антропології, наратології та етнології.

https://www.maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/96

Анотація: У книзі зібрані свідчення учасників Майдану про допомогу постраждалим. Першу частину текстів складають спогади про медичну (і менше — соціальну, психологічну, правову та іншу) допомогу майданівцям та їхнім родичам у Києві та Україні. Зафіксовано безпрецедентний досвід самоорганізації людей, який має бути осмисленим і стати важливим для національної пам’яті сучасників, та майбутніх поколінь. У другій частині книги представлені розповіді про міжнародну солідарність в організації допомоги постраждалим. Така взаємодія з іншими країнами не має аналогів у нашій історії і варта того, щоб бути зафіксованою — як вдячність і пам’ять для наших закордонних друзів.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/93

Матіос, Марія. Приватний щоденник… Майдан. Війна… [Текст] / Марія Матіос. — Л. : Піраміда, 2015. — 356 с. : фотогр. — Всього екземплярів у відділах: аб (1), юн (1), кх (1), БФ 1 (1), БФ 2 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 11 (1), БФ 13 (1), БФ 14 (1), БФ 16 (1), БФ 23 (1)

Анотація: “Приватний щоденник”, мабуть, найочікуваніша книжка Марії Матіос, якою відома українська письменниця “загартовує правдою” про ексклюзивні події Майдану та триваючої війни, учасником чи свідком яких вона була. Це свого роду хроніка, що починається з кінця 2013-го і до середини літа 2015-го року. І крізь цю призму письменниця дуже зворушливо і дуже чуттєво описує маленькі історії українських родин, життя яких болючими втратами та глибокими ранами назавжди змінив Майдан…змінила війна… А ще — свої історії “про конкретні битви за дуже конкретних людей”. У час,” коли музи здебільше мовчать, а говорить зброя”, Марія Матіос розпочинає “особисту війну і боротьбу” за “кожну конкретну людину” — боротьбу за свою Націю. У найдраматичніші та найкривавіші дні Майдану вона боронить Націю від звірств Беркута та ошаленілих тітушок; у київському СІЗО, судах, лікарнях, госпіталях, у солдатських траншеях та бліндажах, у розгромлених містечках та селах Донбасу — вона захоплюється Її мужністю, благородством та гідністю. А в дні глибокої скорботи та дні світлої радості надії вона просто тримає свою Націю за руки, втирає Їй сльози, “передаючи своє тепло і співчуття”…

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/84

Небесна сотня / К. Богданович [та ін.]; [упоряд.: О. Трибушна, І. Соломко ; худож. оформ. Л. П. Вировець]. — Х. : Фоліо, 2018. — 208 с. : кольор. фотогр. —Всього екземплярів у відділах:БФ 1(1), БФ 2(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 9(1), БФ 13(1), БФ 19(1), БФ 20(1), БФ 24(1), аб (1),юн(1)

Анотація: Це книга-реквієм. Книга-посвята тим учасникам Революції гідності, які віддали найцінніше — совє життя — заради того, аби Україна та всі ми встали з колін. Щоб почати змінювати свою державу, а наші діти та онуки дістали змогу жити в іншій країні. Герої цієї книги — звичайні люди з різних куточків нашої держави. Вони дуже різні — заробітчани, науковці, підприємці, вчителя…Якби не майдан, вони б ніколи не зустрілися. Це він об’єднав їх, зробив побратимами та “воїнами світла”. Ця книга була написана заради того, аби пам’ять про величезну самопожертву героїв Небесної сотні назавжди залишалася в серцях українців. Вона — німе нагадування всім нам про те, якою ціною ми здобули свободу та новий шанс для своєї країни стати справжньою європейською державою.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/82

Небесна Сотня [Текст] : антологія майданівських віршів / [упоряд., передм. Л. Воронюк]. — Вид. 2-ге, доповн. — Чернівці : Букрек, 2014. — 400 с. : кольор. Ілюстр. — Всього екземплярів у відділах: БФ 15 (1)

Анотація:До збірки увійшли вірші, написані як поетами-аматорами, так і відомими авторами. Серед них Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик, Олексадр Ірванець та інші. “Небесна сотня” оформлена малюнками, які художники розповсюджували у соцмережах. Обкладинкою книги послужила картина художниці Марії Федюк, що якнайкраще змалювала бойовий дух героїв на Майдані.

Палій, Олександр. Короткий курс історії України / Олександр Палій. — [Вид. 3-тє]. — К. : А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2018. — 464 с. : кольор. ілюстр., кольор. фотогр. — Революція Гідності. — С. 423. — Всього екземплярів у відділах: БФ Зел ,БФ Ка ,БФ Нд ,БФ Ст

Анотація: «Короткий курс історії України» — книга, написана талановитим істориком та політичним консультантом, яка дасть уявлення про найважливіші повороти в розвитку України протягом всієї історії її існування та навіть задовго до цього — починаючи з виникнення виду Homo Sapiens та Льодовикового періоду і закінчуючи подіями останніх п’яти років.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/60

Революція Гідності: на шляху до історії : наук. форум Нац. музею революції Гідності : зб. наук. праць / Нац. мемор. комплекс Героїв Небесної Сотні — Музей Революції Гідності, Укр. ін-т нац. пам’яті, Ін-т історії України Нац. акад. наук України, Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка, Укр. катол. ун-т ; [відп. ред.: І. Пошивайло, Л. Онишко ; редкол.:: К. Романова, В. Колеснікова, Д. Середа ; вступ. сл. І. Пошивайло]. — К. : Національний музей Революції Гідності, 2020. — 384 с. : ілюстр., фотогр. — Бібліогр. наприкінці ст. — Всього екземплярів у відділах: чз(1)

Анотація: Пропонований увазі читачів збірник наукових праць підготовлено за матеріалами першого наукового форуму “Революція Гідності: на шляху до історії”, який відбувся у Києві 12–13 грудня 2019 року за ініціативи Національного музею Революції Гідності. Статті, написані на основі виступів на форумі, охоплюють широкий спектр питань, пов’язаних із Революцією Гідності, — від теоретико-методологічних до музеологічних. У фокусі досліджень авторів — суспільно-політичний, цивілізаційний і культурологічний виміри Майдану, проблеми формування державної політики пам’яті, комеморації та музеєфікації “складної історії”.

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/57

Роздобудько, Ірен. Ґудзик-2. Десять років по тому [Текст] : роман / Ірен Роздобудько. — К. : Нора-Друк, 2015. — 320 с. — (Читацький клуб). — Всього екземплярів у відділах: БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 6 (1), БФ 13 (1), БФ 23 (1), аб (1), юн (1), БФ 14 (1), БФ Ка (1)

Анотація: В цій книжці — продовження найпопулярнішого роману Ірен Роздобудько «Ґудзик». Колись він втратив все: кохану людину, смак до життя, сенс працювати в країні, що поволі котиться в прірву… Але життя не зупинилося. Улюблені герої знову зібралися разом: Денис, Ліка, Єлизавета Тенецька. Десять років по тому…

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/55

Рудневич, Марко. Я из Небесной Сотни : Повесть = Я з Небесної сотні : повість : [книга перевертень] / Марко Рудневич. — К. : А-ба-ба-га-ла-ма-га, 2015. — 376 с. — (Доросла серія). —Всього екземплярів у відділах: БФ 1(1), БФ 2(1), БФ 3(1), БФ 6(1), аб(1), кх(1), юн(1)

Анотація: Герой повісті молодого письменника Марка Рудневича чимось нагадує селінджерівського Голдена Колфілда. 19-річний студент Макс зі Сміли легко й відверто оповідає про своє життя — про навчання, однокурсників, родину, про свою кохану дівчину Іванку, яка вчиться в Києві, а батьки хочуть відіслати її на навчання до Франції… Але стається Майдан, і Макс зі своїм другом-однолітком їде до Києва. Зрештою, це повість про три вирішальні доби на Майдані. Ви згадаєте все, ви ще раз переживете ті тривожні лютневі дні і, мабуть, будете плакати, і ще довго пам’ятатимете простого хлопця зі щирою душею — Макса зі Сміли…

https://maidanmuseum.org/uk/node/200/fullview/42

Стражний, Олександр Сергійович. Менталітет майдану : хроніка подій — свідчення очевидців / О. С. Стражний. — Нове вид. — К. : Дніпро, 2016. — 252 с . — Всього екземплярів у віддліах: аб(1), юн(1), кх(1)

Анотація: У цій книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 — лютому 2014 років. Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Розгляд, зроблений не просто учасником Руху спротиву, але й психіатром, надає фактам неочікуване осмислення.Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях — він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє. Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними».Завершується книга підсумком, яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.

Всі видання наявні у фондах бібліотек Херсонської ЦБС та Центральної бібліотеки імені Лесі Українки.

Більше інформації про видання, присвячені Революції Гідності та Героям Небесної Сотні, можна знайти на сайті Національного музею Революції Гідності у розділі «Бібліотека Музею Майдану» за посиланням:

Колекція [МАЙДАН У КНИЖКАХ]

…Ця колекція, яка отримала назву “[МАЙДАН У КНИЖКАХ]”, станом на початок 2022 року накопичила понад 200 видань різного жанру та є найповнішим зібранням літератури про Майдан.

У цьому розділі ви можете побачити обкладинки й ознайомитися з анотаціями на кожну книжку. Окремо можна відкрити текстовий список зазначених видань.

Герої Небесної Сотні на сторінках періодики

Баранов, В. Під стінами Карфагена [Текст] : майдан, революція, люди / В. Баранов // Київ. — 2014. — № 6. — С. 11–26.

Бондарь, Мария. На последнем рубеже [Текст] : как Майдан изменил людей, которые его защищали / М. Бондарь, О. Савченко, Е. Струк // Фокус : Еженедельник. — 2014. — N 9(28 февр.). — С. 40–42.

Вовк, Ірина. Блакитні сонця, прокидайтеся [Текст] : поезія / І. Вовк // Дзвін : Щомісячний літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис Національної спілки письменників України. — 2015. — N 6. — С. 69–76.

Война за мир [Текст] : шесть вопросов о противостоянии в столице // Фокус : Еженедельник. — 2014. — N 4(24 янв.). — С. 16–20.

Іщенко, Діана. Пам`яті Небесної сотні [Текст] : вірш / Д. Іщенко // Дніпро. — 2014. — № 3. — С. 45.

Кирик, Юрій. Скринька Пандори [Текст] : психологічне оповідання / Ю. Кирик // Дніпро. — 2014. — N 5. — С. 4–12 : мал. — Анотація: Про такі оповідання кажуть: “Розкривають суть явища ізсередини”. У цьому творі це явище — Євромайдан. Юрій Кирик не додав до й так важливої та хвилюючої теми смачну й неочіковану родзинку!.

Кот, К. Страшна і сильна музика Майдану [Текст] / К. Кот, Д. Казанцев // Українська культура . — 2014. — № 4. — С. 70–73 : кольор. ілюстр.

Майдан у кожнім нашім серці! [Текст] : поезія // Дзвін : Щорічний літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис Національної спілки письменників України. — 2014. — N 2. — С. 2–34 : ілюстр.

Мозуль, Вікторія. Герої не вмирають [Текст] : вірш / В. Мозуль // Дніпро. — 2014. — N 3. — С. 45.

Петроє, Ольга. До питання про соціальність Революції Гідності [Текст] : [про укр. суспільство після Революції Гідності] / О. Петроє // Літературна Україна. — 2015. — N 17(23 квіт.). — С. 5 : фотогр.

Політики не зрозуміли, що таке — українська революція [Текст] // Країна : Тижневий журнал по-українські. — 2014. — N 8(27 лют.).

После боя [Текст] : уцелевшие в кровавой бойне в центре Киева глазами фотожурналиста Фокуса Александра Чекменева // Фокус : Еженедельник. — 2014. — N 9(28 февр.). — С. 38–39.

Рудницька, Анжеліка. Образ Шевченка та Шевченкове образотворення у фольклоризованих текстах Майдану [Текст] / А. Рудницька // Міфологія і Фольклор : загальноукраїнський науково-освітній журнал. — 2014. — N 3/4. — С. 32–38. — Бібліогр. наприкінці ст.

Рущак, Олександр. Весь світ у краплі сльози… [Текст] : фрагменти з книжки / О. Рущак // Київ. — 2015. — N 5/6. — С. 128–141

Синяк, Дмитрий. История одной песни [Текст] : как “Плине кача” стала гимном Революции достоинства / Д. Синяк // Фокус : Еженедельник. — 2015. — N 7(20 февр.). — С. 54–55 : фот. цв.

Герой цієї ліричної композиції відчував, що «погине у чужому краю», але не зробив жодного кроку назад. «Мамко моя, не гавкай мене», - говорить він і йде вперед, до того, що йому призначено. Так само і ми розуміли, що попереду нас чекає ще багато болю та нещасть, але знали, що все одно не відступимо. Чому цей складний, майже богослужбовий спів виявився співзвучним серцям мільйонів українців у критичний момент нашої історії?
Прощание с героями Майдана (“Пливе кача”)

Спротив на Грушевського — це боротьба за справедливість [Текст]// Країна : Тижневий журнал по-українські. — 2014. — N 5(6 лют.).

Стенка на стенку [Текст] : экипировка и вооружение сторон во время столкновений в Киеве // Фокус : Еженедельник. — 2014. — N 4(24 янв.). — С. 24–25.

Фионик, Дмитрий. Смертный бой [Текст] : чем обернется кровопролитие на евромайдане / Д. Фионик // Фокус : Еженедельник. — 2014. — N 4(24 янв.). — С. 6.

Хроніки бойового майдану [Текст] / авт.-упоряд. М. Савекльєв // Дзвін : Щорічний літературно-мистецький та громадсько-політичний часопис Національної спілки письменників України. — 2014. — N 2. — С. 150–155.

Хроники черного вторника [Текст]: [про Революцію гідності, Небесну сотню ]// Корреспондент. — 2014. — N 7(21 февр.). — С. 18–19.

Черкун, Людмила. Не плачте сиві матері… [Текст] : вірш / Л. Черкун // Дніпро. — 2014. — N 3. — С. 45.

Ярмаченко, Богдан. Пам’яті загиблих на Євромайдані [Текст] : вірш / Б. Ярмаченко // Дніпро. — 2014. — N 3. — С. 82.

А кто, если не я? Украина прощается с Небесной сотней [Текст] // День. — 2014. — № 34(25 февр.). — С. 10.

Гривинский, Р. Дневник небезразличного интелектуала [Текст] : Михаил Слабошпицкий представил книгу о Майдане и российской агрессии / Р. Гривинский // День. — 2014. — № 135/136 (25–26 июль). — С. 23 : фот.

Десятерик, Дмитрий. Я лишь сделал Сергея видимым [Текст] [о портрете Сергея Нигояна, автор портрета — художник из Лиссабона]/ Д. Десятерик // День : ежедневная всеукраинская газета. — 2015. — N 124(16 июля). — С. 11 : фот.

Дупляк, Анатолій. Майдан у наших словах і в слові [Текст] : [про виставку-реквієм, яку Нац. спілка письм. України, приурочила до Дня пам’яті Героїв Небесної Сотні ] / А. Дупляк // Літературна Україна. — 2015. — N 9(26 лют.). — С. 1–2.

Іванченко, Ірина. Над Печерською кручею [Текст] : вірші / І. Іванченко // Літературна Україна. — 2014. — № 26 (17 лип.). — С. 15. — Зміст: “Небесна сотня”. — С. 15;Розстріляний храм на полігоні. — С. 15;Ти поїдеш на Острів… — С. 15;Є на будь-яку мудрість печалі печатка… — С. 15;Як в столиць двох великих держав… — С. 15

Лиховид, И. Недетский букварь [Текст] : арт-художники создали “Повстанську абетку” о революционных событиях в Украине, а полученные средства передадут семьям погибших на Майдане героев / И. Лиховид // День. — 2014. — № 109 (18 июнь). — С. 12.

Косів, Михайло. Про Україну й українців [Текст] : [про укр. суспільство після Революції Гідності] / М. Косів // Літературна Україна. — 2015. — N 17(23 квіт.). — С. 4.

Львовяне создали лучший эскиз ордена Героев Небесной Сотни [Текст] // День. — 2014. — № 143(6 авг.). — С. 11 : фот.

Торба, В. Майдан. Год спустя [Текст] : [к годовщине Майдана] / В. Торба // День. — 2014. — № 219/220 (21–22 нояб.) — С. 4–5 : фот.

Цушко, Сергій. Небесна сотня [Текст] : вірш / С. Цушко // Літературна Україна. — 2014. — № 30 (14 серп.). — С. 4.

Шот, М. Реквієм Небесній Сотні [Текст] : [про давню лемків. пісню “Пливе кача по тисині” / М. Шот // Урядовий кур’єр. — 2014. — № 40(1 берез.). — С. 17.

Проєкт Maidan3D

Віртуальний тур центром Києва відразу по закінченні Революції Гідності. Сотні фотопанорам показують, яким було це місце 8 та 9 березня 2014 року. Ініціатор проєкту Maidan3D — Тарас Хмеловський.

“Люди створюють історію”: відео про Небесну Сотню та Майдан:

Небесна сотня. Зима, що нас змінила

Перший фільм “Небесна сотня” з циклу документальних фільмів “Зима, що нас змінила”. Це історія про тих, хто загинув за свободу і за власну державу. Досі невідомо скільки людей насправді входить до небесної сотні … Це не тільки ті, кого вбили в центрі української столиці в кінці лютого. Це також і всі ті, хто виступив проти режиму в різних куточках країни, а потім пропав без вісті, чи був замордований з самого початку Євромайдану. Про них згадуватимуть очевидці тих подій, їхні учасники, та родичі загиблих. “Зима, що нас змінила” — спільний проект “1+1” Продакшн та Творчого об’єднання Вавілон 13.

Нерозказана історія про Майдан 20.02.2014 і «Блакитну каску» Небесної Сотні

Опубліковано в Спогади про Героїв, Спогади про Майдан | Позначено: Устим Голоднюк

UA:PBC. Д/ф “Майдан Гідності”

“Майдан Гідності” — це історія про визначальні для України події: Революцію на граніті 1990 року, Помаранчеву революцію 2004 року та Революцію гідності 2013 року. Усі три революції починалися та тривали на Майдані Незалежності, тому саме Майдан, як місце енергетичної концентрації сили для українців і є головним героєм фільму. У зйомках взяли участь відомі діячі культури, активісти, журналісти та політики, які пережили особисто не одну революцію на Майдані. Сайт http://1tv.com.ua/

Люди творять історію. Небесна Сотня. Національний музей Революції Гідності

…Освітнє відео про Майдан і Небесну Сотню насамперед орієнтоване на школярів.історії розповідають школярі-свідки тих подій. Воно також стане помічником для вчителів та батьків у збереженні пам’яті про Героїв Небесної Сотні та всіх учасників нашої Революції.

Відеоролик змальовує історію, що допоможе сформувати цілісне уявлення про значення і цінності Революції Гідності.

Розповість, що спонукало українців вийти на Майдан, яких змін зазнала їхня свідомість і як події вплинули на майбутнє України.

Відеоролик слугуватиме додатковим джерелом матеріалу у закладах освіти для змістового наповнення уроків і тематичних заходів, присвячених Революції Гідності.

Відео створила компанія “WhiteMovie production” на замовлення Національного музею Революції Гідності…

Ляпис Трубецкой — Воины Света. Майдан. Небесна Сотня. //неофициальное видео//
Никогда мы не будем братьями (песня Анастасии Дмитрук). #віршіДмитрук #віршіукраїнською #укрсучліт

Укладач: відділ інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування Центральної бібліотеки імені Лесі Українки, м. Херсон, Україна

2022 р.

--

--

Інтерактивні проекти бібліографічного відділу Херсонської централізованої бібліотечної системи