“І КРІЗЬ ЧОРНОБИЛЬ ПРОРОСТАЄ САД…”

віртуальна виставка

#Чорнобиль #АЕС #аварія. Понад 130 тисяч людей втратили свої оселі, 600 тисяч ліквідовували наслідки аварії, десятки загинули від променевої хвороби, тисячі — через віддалені наслідки опромінення. ⠀ 26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Цей вибух назавжди змінив довкілля, людство та історію!

Цей дощ — як душ

Цей дощ — як душ. Цей день такий ласкавий.

Сади цвітуть. В березах бродить сік.

Це солов’їна опера, Ла Скала!

Чорнобиль. Зона. Двадцять перший вік.

Тут по дворах стоїть бузкова повінь.

Тут ті бузки проламують тини.

Тут щука йде, немов підводний човен,

і прилітають гуси щовесни.

Але кленочки проросли крізь ґанки.

Жив–був народ над Прип’яттю — і зник.

В Рудому лісі виросли поганки,

і ходить Смерть, єдиний тут грибник.

Ліна Костенко. 2019

26 КВІТНЯ 1986 РОКУ — ДЕНЬ НАЙБІЛЬЩОЇ В ІСТОРІЇ ЛЮДСТВА ТЕХНОГЕННОЇ КАТАСТРОФИ.

Під час експерименту на 4-му реакторі Чорнобильської атомної електростанції сталися два вибухи. В атмосферу Землі вирвалась хмара радіоактивного пилу. Вітер поніс на північний захід небезпечні радіоактивні ізотопи, які осідали на землю, проникали у воду. За числом потерпілих від аварії Україна займає перше місце серед колишніх республік Радянського Союзу. На долю Білорусі припало близько 60% шкідливих викидів. Від радіаційного забруднення сильно постраждала також і Росія. Потужний циклон проніс радіоактивні речовини територіями Литви, Латвії, Польщі, Швеції, Норвегії, Австрії, Фінляндії, Великої Британії, а пізніше — Німеччини, Нідерландів, Бельгії.

Фото: ГСП Чернобыльская АЭС/ chnpp.gov.ua

Понад 30 років минуло з моменту аварії на Чорнобильській АЕС, але її наслідки залишаються предметом обговорення світової наукової спільноти. За визначенням UNSCEAR і ВООЗ, Чорнобильська катастрофа віднесена до аварій ядерних об’єктів найвищого рівня…

Чорнобильська катастрофа в цифрах і датах

Чорнобильська катастрофа у цифрах. Інфографіка ukrinform.ua

ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА У КНИГАХ

Аккерман, Галя.Пройти крізь Чорнобиль / Галя Аккерман ; пер. з фр. Петра Таращука. — К. : Либідь, 2018. — 168 с. : ілюстр., фотогр. — Всього екземплярів у відділах: БФ 1(1), БФ 3(1), БФ 6(1), юн(1). — Анотація: Книжка Галі Аккерман — це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур — адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов’язана з Україною.

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Алексієвич, Світлана Чорнобильська молитва:(хроніка майбутнього) / Світлана Алексієвич ; [пер. з рос. В. Бойка ; худож.-оформ. О. А. Гугалова-Мєшкова]. — Х. : Фоліо, 2020. — 285 с. — Всього екземплярів у відділах: аб(1),БФ 3(1). — Анотація: 26 квітня 1986 року на території Радянського Союзу сталася страшна катастрофа, яка змінила весь всесвіт — вибухнув реактор на Чорнобильській АЕС. Звичайно, з погляду всесвіту, життя тисяч людей — це маленька краплина. Але ці тисячі люди були першими, хто на собі відчув, що відбулося щось надзвичайне, щось жахливе. І що життя вже не буде таким, як було. Що не можна пити тієї води, їсти тих яблук, вдихати того повітря… Що попереду тільки хвороби, біль і горе. Книга «Чорнобильська молитва» — це розповіді очевидців цієї катастрофи: жителів Прип’яті, ліквідаторів, так званих самоселів — тих, хто з часом повернувся до своїх домівок незважаючи на заборони і радіацію, бо там залишилося все їхнє життя. У цій книжці ви не знайдете розповідей про причини цієї жахливої події або про план евакуації та ліквідації наслідків катастрофи. В ній є тільки особисті трагічні історії — про кохання, про хвороби, про боротьбу… І ці історії, немов голоси в хорі, зливаються в одну молитву. У Чорнобильську молитву…

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Андржеєвський, Анатолій.Чорнобильська бувальщина / Анатолій Андржеєвський. — К. : Гамазин, 2019. — 156 с. : ілюстр., фотогр. — Всього екземплярів у відділах: аб(1). — Анотація:Розповідь про ліквідацію Чорнобильської катастрофи з перших вуст: про те, якою була Прип’ять до вибуху на ЧАЕС, як гасили пожежу, евакуйовували населення, зводили тимчасові містечка для ліквідаторів і вже постійне для працівників електростанції — Славутич.Спомини автора рясно доповнюють вирізки з тогочасної преси й розвідок, присвячених подіям тих часів, особисті фото.

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Андржеєвський, Анатолій.Чорнобильський пес Аксель / Анатолій Андржеєвський ; [іл. Т. Чебрової]. — К. : Гамазин, 2019. — 92 с. : ілюстр. — Всього екземплярів у відділах: кх(1). — Анотація: У чорнобильській круговині час не зупинився. Він спливає по-иншому — вночі у минуле, вдень у прийдешнє. Чорнобиль не завмер. В його роздолах снують породжені випромінню химерні істоти, що назавше стали потойбіччям чорнобильського обширу, готовими розповісти про лихо, яке прогризлося в кожну живу клітину, що трапилася на його шляху. І от у йонізованому просторі з’являється мале і допитливе життя — хлопчик Мирось, який приїхав сюди з батьками як мандрувальник. Провідниками дитини у відчужений світ стають пес Аксель, бузько Люк, чудовисько Бальдадер, пантера Раїла, Єдиноріг із прийдешності та инші тварини-примари. А може, вони таки існують? Просто невидимі, як і випромінь, що, мов чорна птаха, накрила нас своїм крилом 26 квітня 1986 року розділивши літопис людства на “до” і “після” жахливого лиха. Книжка усім охочим до правди та часоподорожей.

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Векленко, Олег.Чорнобиль: етюди з натури / Олег Векленко ; [пер. з англ. С. Орлової] = Chornobyl: Sketches from Life / Oleh Veklenko. — Х. : Фабула ; Х. : Ранок, [2019]. — 144 с. : ілюстр., портр., фотогр. —Всього екземплярів у відділах:БФ 1(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 11(1), БФ 13(1), БФ 19(1), БФ 23(1), БФ 24(1), чз(1), кх(1). — Анотація: Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття, пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні — червні 1986 року. Автор розказує, яким було повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.

Гуцало, Євген Пилипович. Лось : вибрані твори / Євген Гуцало. — К. : Знання, [2018]. — 272 с. — (Скарби: молодіжна серія). — Зміст: Скажений чорнобильський собака : оповідання. — С. 83. — Всього екземплярів у відділах: БФ 4(1), БФ 5(1), БФ 17(1). — Анотація: До цієї книжки увійшли твори відомого українського письменника, лауреата Шевченківської премії Євгена Гуцала (1937–1995), тонкого лірика, визнаного майстра психологічної прози. Герої його оповідань — діти, котрі відкривають для себе красу навколишнього світу, пізнають дивовижне багатство рідної природи й водночас вчаться захищати її. Адже саме в дитинстві формується сві­тогляд людини, уміння приймати самостійні рішення та обстоювати власні переконання.

Журавльов, Денис Володимирович.100 ключових подій української історії / Д. В. Журавльов. — Х. : Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2013. — 400 с. — Бібліогр. : с. 395 . — Всього екземплярів у відділах: БФ П(1), чз(1), кх(1), юн(1). — Анотація: У книзі подано інформацію про ключові події ІХ-ХХ ст., що вплинули на життя України та українців у багатьох аспектах: політичному, соціальному, культурному. Детально розглянуто як передумови й причини кожної події, так і її перебіг та наслідки для сучасного нашої країни.

Книга-мандрівка. Україна [Текст] /[авт. текста: П. Логвінова, А. Лук’яненко, Ю. Клебан ; іл. О. Кобілінська та ін., Агенція Green Penguin]. — К. : Книголав, 2017. — 68 с. : кольор. ілюстр. — Всього екземплярів у відділах : БФ 1 (1), БФ 3 (1), БФ 13 (1). — Анотація: «Книга-мандрівка. Україна» — це 1200 непересічних фактів про Україну та українців. Ми відшукали не лише найдивовижніше, але й найважливіше, що варто знати про Україну: унікальні місця, де слід побувати, культурні здобутки, видатних особистостей та поворотні моменти, що вплинули на хід історії та життя кожного українця. Ця книга створена з відкриттів, і ми сподіваємося, що з нею ви зможете поглянути на Україну по-новому. Це видання — не лише для дорослих, але й для родинного читання з дітьми, для українців і всіх, хто хоче дізнатися більше про нашу країну.

Кушерець, Василь Іванович. Через терни — до України [Текст] / Василь Кушерець, Василь Василашко ; [ред. Є. Кравченко]. — 2-ге вид., перероб. — К. : Знання України, 2012. — 152 с. : 10 арк. ілюстр. — Всього екземплярів у відділах :БФ 15 (1), аб (1), БФ 14 (1). — Анотація: Повернення до України через терни — це відкриття не лише “закритої” історії, але й вивчення нездоланності народу, що мав світову державу — Київську Русь, захистив Європу від орд Батия, явив світу шедеври народної творчості, дав людству урок виживання у голодоморах і репресіях, у катастрофі Чорнобильської АЕС, першим у світі відмовився від могутнього ядерного потенціалу і створив демократичну незалежну державу. Науково-публіцистичне дослідження про невідомі раніше сторінки репресій 1937 року написане на основі Державного архіву СБУ і розраховане на різні верстви населення.

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Міхаліцина, Катерина. Реактори не вибухають. Коротка історія Чорнобильської катастрофи [Текст] / Катерина Міхаліцина, Станіслав Дворницький ; іл. seri/graph ; [наук. ред. О. Бреус]. — К. : Портал, 2020. — 136 с. : кольор. ілюстр. — Бібліогр.: с. 133. — Всього екземплярів у відділах :юн (1). — Анотація: Чорнобиль як місто, як атомна електростанція, як Зона відчуження, як трагедія і як символ. Цю книжку створено, щоб пояснити катастрофу людям, які народилися вже далеко по ній. Аби «Чорнобиль» був не просто словом, за яким упізнають Україну, а усвідомленим історичним досвідом. Його тут показано в кількох вимірах: технічному, емоційному, природничому, політичному.

Плохій, Сергій Миколайович.Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Плохій ; [пер. з англ.: В. Махоніна, Є. Тарнавського ; худож. оформ. О. Гугалова-Мєшкова]. — Х. : Фоліо, 2019. — 397 с. : фотогр. — (Великий науковий проект). — Прим.: с. 356–394 . — Всього екземплярів у відділах: БФ 1(1), БФ 2(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 11(1), БФ 13(1), БФ 23(1), БФ 24(1), чз(1), юн(1). — Анотація: Сергій Миколайович Плохій (нар. 1957) — український та американський історик, професор української історії в Гарвардському університеті, директор Гарвардського українського наукового інституту. Член Українського ПЕН-клубу. Ця книга є першою історією Чорнобильської катастрофи від вибуху 26 квітня 1986 року до закриття станції у грудні 2000-го. Чим для України був Чорнобиль? Національною трагедією, величезною психологічною травмою, важкою ношею для економіки. Чорнобиль вибухнув не тільки через помилки персоналу, нехтування правилами безпеки і проблемами з конструкцією реактора, але також через систему, яка обгородила ядерну енергетику завісою секретності. Радянська система не дозволяла поширювати інформацію про попередні аварії навіть серед фахівців. Це зробило нову масштабну аварію неминучою. Сьогодні реактори чорнобильського типу вже не будують, але авторитарні режими, які тримають повний контроль над інформацією, усе ще існують. Зрештою, і в Україні досі виробляють майже 50 % усієї електроенергії на атомних станціях Нам є чим поділитися зі світом стосовно досвіду Чорнобиля, але є над чим задуматися і самим.

Сущенко, Марія.Екскурс у Чорнобиль : …земля загублених надій… = Insight into Chernobyl : …land of the lost hopes… / Марія Сущенко ; редкол.: Г. Б. Мунін [та ін.] ; пер. Д. Вілкова. — К. : Агенство по розповсюдженню друку, 2016. — 272 с. : ілюстр., кольор. фотогр. — Всього екземплярів у відділах: аб(1), кх(1), юн(1), БФ 1(1), БФ 2(1), БФ 3(1), БФ 6(1), БФ 8(1), БФ 9(1), БФ 11(1), БФ 13(1), БФ 14(1), БФ 15(1), БФ 16(1), БФ 19(1), БФ 20(1), БФ 23(1), БФ 24(1), БФ Зел(1), БФ Ка(1), БФ С(1), БФ Нд(1), БФ Зи(1), БФ Ст(1), БФ 4(1), БФ А(1), БФ Ки(1), БФ Б(1), БФ П(1), БФ Ін(1). — Анотація: У виданні показаний нинішній стан населених пунктів Чорнобильської зони відчуження, які були покинуті внаслідок аварії на атомній електростанції. Книга проведе читача по пустих приміщеннях, дасть можливість заглянути в порожні квартири, зайти в осиротілі дитсадки, школи, магазини та інші будівлі. Присвячується пам`яті Чорнобильської катастрофи.

Книга в дар від Українського інституту книги (УІК)

Шовкошитний, Володимир.Чорнобиль: Я бачив : повість / Володимир Шовкошитний. — Вид. 3-тє, перероб. й допов. — К. : Український пріорітет, 2019. — 328 с. : кольор. фотогр. —Всього екземплярів у відділах : аб(1). — Анотація: Художньо-документальна повість “Я бачив” — це нова спроба одного з провідних українських сучасних письменників Володимира Шовкошитного, самовидця Чорнобильської аварії й активного ліквідатора її наслідків, поєднати воєдино літературу пам’яті й літературу факту.Адже, на його думку, не існує жанрів поза життям, а воно, життя, є жанром всеохопним. Отож, у творі поєднані спогади очевидців найбільшої техногенної катастрофи в історії людства, учасників ліквідації її наслідків, простежені долі літературних героїв, проаналізовані техногенні, економічні, соціальні й медичні наслідки наймасштабнішого рукотворного лиха, показані перспективи повернення забруднених територій в народногосподарський обіг. Ця книга дає відповідь на головні питання, що постали після Чорнобиля, вона показує духовний зв’язок героїв Чорнобиля, майданівців та учасників АТО. Адже всі 33 роки після Чорнобиля автор був у епіцентрі Українського життя. У книзі спростовується безліч міфів, зокрема, породжених серіалом каналу НВО “Чорнобиль”.

Яворівський, Володимир Олександрович. Марія з полином наприкінці століття : роман / В. О. Яворівський. — Х. : Фоліо, 2016. — 205 с . — Всього екземплярів у відділах:БФ 1(1), БФ 11(1), БФ 13(1), БФ 14(1), БФ 23(1), аб(1), юн(1), кх(1). — Анотація: В романі Володимира Яворівського «Марія з полином наприкінці століття» трагедія чорнобильської катастрофи розкривається через долю родини Мировичів, батьківська оселя якої була в селі Городища, розташованого всього за двадцять километрів від атомної станції. Автор, нічого не приховуваючи і називаючи речі своїми іменами, оприлюднює страшну правду про справжні наміри й шляхи імперії до дешевого збагачення, нехтування Москвою долями України й українців.

Всі ці книги, наявні у фондах бібліотек Херсонської ЦБС та Центральної бібліотеки імені Лесі Українки

ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА У КІНЕМАТОГРАФІ

ЧОРНОБИЛЬ (міні-серіал) (2019) | Український трейлер. Британсько-американський історичний драматичний телевізійний міні-серіал від HBO.
«КНИГА-МАНДРІВКА. УКРАЇНА.ЧОРНОБИЛЬ. 5 серія
Чорнобиль. Серіал “Метелики”
#Чорнобиль #RadioSvoboda #РадіоСвобода. ЧОРНОБИЛЬ — 30 років після катастрофи
ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ 1: люди в тоталітарній імперії | PRO et CONTRA
ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ 2: люди в тоталітарній імперії | PRO et CONTRA
ЧОРНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ 3: екологія постапокаліптичного регіону | PRO et CONTRA
ЧОРНОБИЛЬСЬКА АВАРІЯ: засекречено | Поза сходом і заходом
“ЧОРОНОБИЛЬСЬКА ТРАГЕДІЯ — БІЛЬ УКРАЇНИ”. CiTiVi 2017
ЧОРНОБИЛЬСЬКА КАТАСТРОФА: історія про трагедію, яка назавжди закаобувалася в пам’яті. ОДНА ІСТОРІЯ
ЧОРНОБИЛЬ — пошук первинних причин
ЧОРНОБИЛЬ. ЗОНА ВІДЧУЖЕННЯ ЧИ АТРАКЦІОН? | #ВУКРАЇНІ​
ЧОРНОБИЛЬ СЬОГОДНІ: ТУРИЗМ, РАДІАЦІЯ, ЛЮДИ. Антон Птушкин

Укладач: відділ інформаційного та довідково-бібліографічного обслуговування Центральної бібліотеки ім. Лесі Українки (Херсон)

Дякуємо за увагу!

2021 р.

--

--

Бібліографічний відділ Херсонської ЦБС

Інтерактивні проекти бібліографічного відділу Херсонської централізованої бібліотечної системи